категорії: стаття

Музиканти не видаватимуть альбоми на дисках

теґи: Dance Party. Dance! Dance!, O.Torvald, Radiohead, Singleton, АННА, Етсетера, Крихітка, Серце Дженіфер, ТНМКонго

З кожним роком продажі музики на CD-дисках падають. Музичні виконавці викладають свої альбоми безпосередньо в мережу. Деякі гурти дозволяють завантажити свої треки безкоштовно, інші свою музику в інтернеті продають.

За прогнозами американської дослідницької компанії «Gartner» до 2015 року продаж музики на CD та інших фізичних носіях скоротиться з $15 мільярдів приблизно до $10 млрд. Такі дані опублікувало агентство Reuters. У той же час передбачається значний зріст продажів онлайн-музики з $5,9 мільярдів до $7,7 млрд.

Раніше прихильники переписували пісні улюблених гуртів з касети на касету, потім те саме відбувалось з дисками. Зараз піратство набрало іншого оберту: купивши альбом, фани одразу викладають його в мережу. Маючи можливість отримати музику улюблених виконавців безкоштовно, прихильники не купують диски. Отже, виконавці від своєї праці не отримують прибутку.

Замість того, щоб боротись з цим, деякі музиканти вирішили просто викладати свої альбоми в мережу, де кожен може завантажити його або безкоштовно, або заплативши стільки, скільки захоче.

Одним із перших так зробив британський колектив «Radiohead». У жовтні 2007 року музиканти дали змогу прихильникам завантажити свій новий альбом "In Rainbows" безкоштовно або самим визначити ціну. За даними видання musicradar.com, гурт заробив $10 мільйонів тільки за перший тиждень релізу в інтернеті. 1,2 мільйони людей, які завантажили 10 треків платівки заплатили в середньому по 4 фунти. Музичні критики назвали такий успіх революцією у сфері продажу музики.

Видання guardian.co.uk відзначило, що вчинок «Radiohead» може бути небезпечним сингналом для гігантів-компаній звукозапису. Зокрема видання наводить цитату Річарда Вочмана про те, що рішення використати інтернет для релізу нового альбому тисне на великі музичні лейбли, які мають адаптуватись або померти.

Досвід «Radiohead» зацікавив інші гурти з різних країн. Зокрема, «Foo Fighters» розмістив свій новий альбом «Wasting Light» на сервісі Soundcloud за 10 днів до релізу платівки. Британський колектив «Arctic Monkeys» виклав пісні з альбому "Suck It and See" у себе на сайті до його офіційної презентації. «Lady Gaga» вирішила продавати свій альбом  «Born This Way» на ресурсі «Amazon.com» за $ 0,99.

Хвиля викладення альбомів для вільного завантаження пройшлася і серед українських музикантів.

Тартак – Опір Матеріалів

31 грудня 2009 року гурт «Тартак» оприлюднив в інтернеті альбом "Опір Матеріалів". За два тижні до цього музиканти пообіцяли: якщо до кінця року вони не домовляться про видання альбому на фізичному носії, то викладуть платівку в мережу для вільного завантаження. На спеціально створеному сайті «opir.tartak.com.ua» учасники гурту написали: «Альбом поки не має обкладинки та не виданий на диску, але ми колись обов’язково зробимо і те, й інше. Але зараз найголовніше – це наші пісні – музика, тексти, драйв, енергія! Вільно завантажуйте їх собі та слухайте, скільки душа забажає! Якщо ж якось, після чергового прослуховування, комусь із вас спаде на думку, що цей альбом вартує якихось ваших грошей, ви легко можете перерахувати нам будь-яку суму, на власний розсуд".

Майже одночасно з «Тартаком» в мережу був викладений альбом "Рецепт" гурту «Крихітка», ціну за завантаження якого також могли визначати самі слухачі.

Через рік, теж у період зимових свят, з’явились ще дві платівки в мережі. Альбом «ТНМКонго» під назвою «С.П.А.М.» можна було завантажити на ex.ua. На відповідній сторінці музиканти залишили напис: "Можна завантажити альбом безкоштовно, порушивши при цьому закон про авторські та суміжні права. Або підтримати свого виробника, власноруч визначивши ціну цього альбому. Це залежить тільки від Вас!", зробивши посилання, де можна сплатити.

Гурт «Димна Суміш» опублікувала альбом "Rare, demos & unreleased" для вільного завантаження на своєму сайті. Ще кілька виконавців віддали свої альбоми інтернету протягом 2010 року: «Етсетера», «АННА», «Серце Дженіфер», «Singleton».

У 2011 році тенденція продовжилась. Свої нові платівки виклали в інтернет для завантаження колективи: «The Maneken» та «Блюденс». Тільки за вересень-жовтень цього року офіційно в мережі з’явились альбоми: "Бог Сделал Бы Погромче" – колективу  «Dance Party. Dance! Dance!», «Життя» – «Андерсон», «СкруDG» виклав половину нової платівки "Pudra". Деякі завантажують не цілі альбоми, а тільки окремі треки. Наприклад, так зробили «ТонкаяКраснаяНить» та «ТОЛ».

 «Стрімко падають обсяги продажу дисків. У 2009 році вперше за всю історію світового шоу-бізнесу в Англії гроші, зароблені музикантами з концертів, перевищили гроші від продажу носіїв. Насправді це революція. Для України це, може, й не так важливо, бо в нас ніколи диски особливих грошей не приносили – завжди всі заробляли лише на концертах. Для Заходу ж це навіть не дзвоник, а дзвін. І річ тут не лише в інтернеті й піратстві» – зазначив в інтерв’ю виданню «Тиждень» директор студії звукозапису «Комора» Костянтин Костенко.

Костенко вважає, що на музичний бізнес очікує революція. «З кожним роком у музиці працювати все гірше й важче. Тому ця сфера або зміниться, або загнеться» – розповів він.

Наскільки зміниться музична індустрія залежить не тільки від музикантів, але й від їхніх прихильників. Якщо гурти побачать, що їхня аудиторія багато завантажує альбоми з мережі і готова за це платити гроші, навіть, якщо зовсім невеликі, вони й надалі продовжуватимуть все більше використовувати інтернет для релізу платівок.

Вокаліст колективу «O.Torvald» Женя Галич в інтерв’ю нашому O.Torvald – В тобівиданню розповідав, що у нього не було думки викладати новий альбом «В Тобі» в мережу, а не видавати його на дисках. «Ні, це ж альбом. Я ціную диски» – запевнив Галич.

Проте, коли платівка була вже видана, колектив вирішив зробити своїм прихильникам новорічний подарунок і на своєму сайті виклав альбом для безкоштовного завантаження.

Для слухачів набагато простіше завантажити альбом з інтернету безкоштовно або сплативши, ніж іти в магазин і купувати диск. Тому музиканти можуть заохочувати прихильників купувати їхні альбоми на CD.

Для збільшення продажів своїх дисків «O.Torvald» влаштував акцію: на їхній концерт-презентацію могли потрапити тільки ті, хто купив новий альбом колективу. Фактично вхід був безкоштовним, якщо ти показував диск. Такі акції допомагають музикантам продати певний альбом, проте вони не впливають на загальну ситуацію.

Деяким прихильникам такі заходи не потрібні, вони й так завжди намагаються купувати альбоми на дисках. Для них важливо не просто послухати музику, але зберігати її, створювати колекцію музичних збірок.

Протягом найближчих років стане ясно, наскільки продажі альбомів на фізичних носіях відходитимуть в минуле. Якщо щороку обсяг легально завантаженої музики стрімко збільшуватиметься, у музикантів не залишиться іншого вибору, як продовжувати викладати свої альбоми в інтернет. Проте деякі виконавці все ж намагатимуться видавати альбоми на дисках, щоб дати прихильникам можливість взяти музику до рук.